Hea, halb ja kole retinool?
Retinool on üks populaarsemaid koostisosi tänapäeva nahahooldustoodetes. See on tuntud oma vananemisvastaste omaduste poolest, nagu peenete joonte silumine ja tumedate laikude hääbumine. Tundub üsna võimas, aga kas see on ohutu kasutada?
Otsustasime välja selgitada, samuti leida vastuseid teistele küsimustele: mis on retinool täpselt? Kas sellel on muid eeliseid? Kas selle kasutamisel on kõrvaltoimeid? Kui mõtled samu asju, pane see niisutaja käest, sõber, ja loe edasi. Vastused on allolevas artiklis.
Mis on retinool?
Retinool on A-vitamiini derivaat, rasvlahustuv vitamiin, mis toetab kasvu, nägemist, immuunsust, paljunemist ja rakkude jagunemist. See kuulub retinoidide perekonda.
Retinool toimib, soodustades rakkude kiiremat uuenemist (s.t. jagunemist), et luua uusi rakke. Ja pole midagi paremat kui värsked, uued rakud, et parandada naha välimust.
Näiteks üks uuring viitab sellele, et retinool stimuleerib kollageeni sünteesi (uue kollageeni moodustumist) päikesest enneaegselt vananenud nahas. Ja kui oled nahahoolduse entusiast, siis tead ilmselt, et kollageen hoiab naha nooruslikuna.
Seega pole ilmselt üllatav, et retinool on koostisosa nahahooldustoodetes, nagu kreemid, losjoonid, seerumid, geelid ja salvid, mida saab osta käsimüügist.
Lisaks eelistele on retinoolil ka mõned puudused. Vaatleme mõlemaid allpool, et saaksid teha teadliku otsuse, kas retinool on sulle sobiv.
Retinooli eelised
Nagu juba mainitud, on tõestatud, et retinool suurendab kollageeni tootmist. See on hea uudis, sest vananedes toodab meie keha seda vähem, mis viib peente joonte, kortsude ning kuiva ja lõtvunud nahani.
Retinool hakkab rakkudes kohe tööle, kuid ole palun kannatlik – võib kuluda paar nädalat, enne kui märkad, et su nahk näeb parem välja ja tundub parem: 2019. aasta uuring leidis, et retinool vähendas kortsude nähtavust kaheksa nädala jooksul.
Rakkude uuenemine toimub naha pealmises kihis. See protsess mitte ainult ei tihenda nahka, mis võib aidata vähendada suuri ja ummistunud poore, vaid pärsib ka olemasoleva kollageeni lagunemist.
Retinoidid suurendavad ka ainete tootmist, mis hoiavad nahka pringi ja niisutatuna, nagu hüaluroonhape, ning blokeerivad mitmeid põletikulisi teid, mis ärritavad aknet.
Seega jah, retinooli saab kasutada ka akne raviks koos bensoüülperoksiidiga. Akne ravis võivad vistrikud esimestel kuudel siiski veel esineda. Ja täielik ausus – su nahk võib enne paremaks muutumist halvem välja näha. Seda tuntakse kui “retinooli puhastust”, kuid su nahk peaks hakkama selginema, kui jätkad ravi.
Kui su näol on tumedad laigud (hüperpigmentatsioon), võib retinool aidata neid heledamaks muuta. Lihtsalt märkida, et see ravi võib samuti võtta kuid enne, kui näed tulemusi.
Retinooli kasutamise kõrvaltoimed
Retinool on võimas nahahoolduse koostisosa, kuid see pole kõigile. Sellel on ka puudusi.
Võib kuluda nädalaid või kuid, enne kui hakkad oma nahas paranemist nägema, ja su nahk võib enne paremaks muutumist halvem välja näha, nagu juba mainitud.
Koostisosa võib muuta su naha päikesevalguse suhtes tundlikumaks, seega kasuta SPF-i või väldi päikest, kui kasutad retinoolitooteid.
Retinool võib ka nahka ärritada, seega kui sul on tundlik nahk või oled allergiatele kalduv, võid soovida otsida alternatiivset koostisosa. Valikud hõlmavad kibuvitsaõli, porgandiseemneõli ja bakuchioli, mis on babchi taime seemnetest saadud ekstrakt.
Muud retinooli kasutamise kõrvaltoimed on kuiv, ketendav, soomuseline või kooruv nahk, samuti punetus või sügelus. Õnneks peaksid need kõrvaltoimed järk-järgult kaduma, kui su nahk kohaneb raviga.
Seega võib head asja olla liiga palju, ja reguleerivad asutused on sellele tähelepanu pööranud. Euroopa Komisjon kehtestas 2022. aastal piirangud retinooli kasutamisele: 0,5% kehalosjoonides ja 0,3% jätmisega ja loputatavates nahahooldustoodetes.
Jaanuaris 2023 kutsus Health Canada üles ajakohastama kosmeetikatoodete koostisosade loetelu, mis hõlmas retinooli lubatud kontsentratsiooni vähendamist teatud toodetes, nagu kehalosjoonid.
Ole ettevaatlik, kui hakkad retinooli kasutama, et kaitsta end võimalike negatiivsete kõrvaltoimete eest. Igaühe nahk on erinev – kuigi retinool võib ühele inimesele suurepäraselt mõjuda, võib see teise inimese nahka ärritada.
Lõppsõna retinoolist
Retinooliga nahahooldustooted võivad olla head liitlased kortsude ja tumedate laikude vähendamiseks ning akne leevendamiseks, sest retinool soodustab rakkude uuenemist, pärsib kollageeni kadu, soodustab kollageeni tootmist ja vähendab põletikku. Mis mitte armastada?
Siiski ei pruugi retinool olla parim koostisosa sulle, kui sul on tundlik või allergiatele kalduv nahk. Kui mõte sellest, et su nahk näeb enne paremaks muutumist halvem välja, teeb sind ebamugavaks, või sa ei taha oodata paar kuud tulemusi, siis jäta retinool vahele, see on OK.
Lõppkokkuvõttes on parim viis kindlaks teha, kas retinool on midagi, mida saad oma nahahooldusse lisada, rääkida oma dermatoloogiga.